top of page

Tibetská medicína

Tradiční tibetská medicína (TTM, tib. sowa rigpa, གསོ་བ་རིག་པ) je unikátní vědní disciplína, v mnohém odlišná od jiných léčebných systémů, zároveň je ale se všemi východními i západními léčebnými systémy kompatibilní a může je doplňovat. Vychází z hlubokých znalostí anatomie, fyziologie a patologie, její součástí je také systém filozofie, kosmologie, jemné anatomie a duchovní praxe. V rámci tibetské medicíny se vyvinuly speciální postupy pro určení příčin onemocnění a systém ošetření, který zahrnuje léčení bylinami, masáže, zábaly, akupunkturu a řadu dalších terapeutických přístupů.

NAŠE NABÍDKA

862A3761.jpg

Diagnostika 
podle TTM

Základním krokem terapie je komplexní vstupní nebo kontrolní diagnostika pulsu, jazyka a moči.

862A3616.jpg

Léčebné
procedury

Na základě výsledků vstupní diagnostiky vám terapeuti doporučí optimální počet i sílu procedur.

862A3593.jpg

Ozdravné
pobyty

Doporučené procedury pak můžete absolvovat během ozdravných pobytů. K dispozici budou také balíčky procedur, které se dobře doplňují a vytvářejí synergický efekt.

PŘEHLED TECHNIK

Představujeme vám jednotlivé techniky léčení, se kterými se můžete setkat u nás v centru tibetské medicíny Nima Dawa.

862A3761.jpg

Celostní diagnostika podle tradiční tibetské medicíny

Diagnostika slouží ke stanovení typologie jedince a posouzení energetické nerovnováhy. Vychází z podrobné anamnézy a z posouzení pulzu, moči, jazyka, očí a dalších částí těla. Na základě vyšetření doporučíme vhodné  terapeutické postupy v rámci tibetské medicíny, změnu životního stylu nebo stravovacích návyků, případně další postupy.​

862A3498.jpg

Ku Nye (kuňe, བསྐུ་མཉེ)

Olejová masáž, jejímž cílem o obnovit  energetickou rovnováhu organismu. Jedná se o původní praxi tibetské medicínské tradice, pocházející z dob Tibetského království před zhruba 3900 lety. Kunye má regenerační a posilující účinky, uvolňuje svalové napětí, obnovuje funkci vnitřních a smyslových orgánů, detoxikuje. Pomáhá odstraňovat neurologické a psychické potíže jako je nespavost, úzkost a deprese, uvolňuje stres, tlumí bolest a nervozitu. Masáž se provádí teplým sezamovým nebo mandlovým olejem podle typologie klienta. Její součástí může být šetrná mobilizace kloubů, které Tibetská medicína považuje za centra tělesné energie.

862A3448.jpg

Bylinná moxa Hor Me (horme, ཧོར་མེ)

Spolu s masáží Kunye je považována za nejúčinnější vnější terapii na zklidnění nerovnováhy životní energie (energie větru). Horme má původ v Mongolsku. Pravidelně ji aplikovali Čingischánovi – jeho vitalita a schopnost počít potomky i ve vysokém věku je připisována právě Horme. Terapie Horme jse provádí přikládáním váčků s bylinami namáčených v teplém sezamovém oleji na definované body. Váčky jsou naplněny směsí bylin nebo semen podle požadovaného účinku. Jde nejčastěji o kombinaci římského kmínu, muškátového oříšku, hřebíčku a zázvoru. Horme účinně ošetřuje duševní a emocionální poruchy, zmírňuje napětí a stres, např. po silném šoku, při osobních tragédiích, po operacích, silném krvácení, po porodu apod.

862A3471.jpg

Masáž tyčkami Yuk Chö (jukčö, གཡུགས་སྤྱོད)

Ve starých textech je svými účinky přirovnávána ke kvalitám diamantu. Tato masáž byla součástí duchovní praxe jogínů, kteří s její pomocí překonávali fyzickou bolest. Jedná se o masáž poklepáváním na určité body pomocí tyčky. Díky vibracím, které tyčka vyvolává, se poruchy vyskytující v dané oblasti soustředí do ošetřovaného bodu a odcházejí. Ošetření tyčkami má hlubší a silnější účinek než tlak prstů. Masáž je vhodná zejména pro uvolnění bolestivých bodů ve svalech, zmírnění svalového i psychického napětí a při neurologickém a nervovém podráždění.

862A3424.jpg

Masáž kameny Do Nye (doňe, རྡོ་མཉེ)

Používají se studené i horké kameny různého druhu podle požadovaného účinku. Každý kámen má schopnost pracovat s určitou tělesnou energií. Kameny můžeme přikládat na určitá místa nebo jimi pohybovat po energetických dráhách. Achát je např. vhodný při potíží se žlučí a při zánětech, teplé lávové kameny se přikládají na podporu trávicího ohně nebo ledvin, křišťál pomáhá při horečnatých stavech, zánětech a duševním zmatku.

862A3528.jpg

Masáž mušlemi

Jedinečná a velmi příjemná technika. Má zklidňující účinek na mysl, zmírňuje bolesti způsobené nervovým systémem. Tygří mušle je vhodná k ošetření meridiánů (energetických kanálů) nebo při bolestech zádových svalů, perleťová mušle se používá na svaly tváře, čímž se předchází vráskám.

862A3584.jpg

Me Tsa (moxa, མེ་ཚ)

Teplo vytvořené obvykle pálením doutníků plněných pelyňkem nebo vonnou tyčinkou se přibližuje k určitým bodům. Horko na bolestivém bodu poskytuje úlevu, podporuje krevní oběh a odstraňuje energetické blokády. Používáme při artróze, artritidě, revmatismu, lymfatických potížích, zažívacích problémech a při řadě obtíží spojených s vnitřními orgány.

862A3475.jpg

Me Bum (mebum, མེ་བུམ)

Terapie baňkami označovaná jako „terapie Buddhovy misky nektaru“. Používá se k úlevě od akutní bolesti nejčastěji na páteři a kloubech a k uvolnění nahromaděné energie. Podporuje hladké plynutí energií. Používáme měděné baňky, o kterých se říká, že mají schopnost vytahovat škodlivé látky a negativní energie z těla.

Parní sauna.jpg

Lum (ལུམས)

Tradiční tibetská parní koupel probíhá ve dřevěném sudu. V centru Nima Dawa nabízíme celotělovou parní saunu spojenou s inhalací přírodních vůní. Postup při saunování se liší od běžných parních saun. Po nahřátí nedochází k prudkému ochlazení studenou vodou, ale k postupnému dopocení v suchém zábalu. Před nebo po saunovací proceduře se pije bylinný odvar, který pomáhá odstraňovat z těla zánětlivé procesy a podporuje tak detoxikaci organismu.

isi-parente-g92iQCkXqe0-unsplash_edited.jpg

Čhulum (ཆུ་ལུམས)

Sedací koupel ve výluhu léčivých rostlin. Uvolňuje psychické i fyzické napětí, je vhodná při neurologických poruchách, zatuhlosti končetin, šlach, svalů a vazů a při menstruačních potížích. Teplota vody se v průběhu koupele zvyšuje na 40 – 42 st C a poté se opět snižuje. Voda sahá do poloviny trupu pod úroveň jater.

862A3875.jpg

Nejang (nedžang, གནས་སྦྱངས)

Léčebná jóga používaná v Tibetu po staletí k vyrovnání vnitřní energie, otevření čaker a uvolnění mysli. Nejang doslova znamená „očista energetických míst těla“. Soubor cvičení zahrnuje 24 cviků a spočívá v postupné automasáži všech částí těla spolu s vizualizací a dechovým cvičením.

Rezervace termínu a ceník

bottom of page